PVC Nedir?

PVC kısa adıyla bilinen polivinilklorid , tuz ve petrol bazında üretilen termoplastik bir üründür.Toz şeklinde kullanılan PVC dayanıklı ve yaygın kullanımı olan plastik türünden biridir.

Pimapen PVC Pencere Sistemleri’ nin Faydaları Nelerdir?

Pimapen PVC pencere sistemleri, statik özelliklerini artırmak amacıyla içlerine konulan galvaniz destek saçlarıyla güçlendirilmiş PVC profillerden oluşur. PVC sistemlerin en önemli özelliği olan “Dayanıklılık”; pencerenin kalitesi, aşırı sıcak ve soğuğa karşı özelliklerini de belirler.

 

Pimapen PVC profil sistemlerinin en önemli faydası statik dayanıklılığının yüksekliği; hem yüksek katlı yapılarda hem de kötü hava koşullarında dahi sızdırmazlığını ve dayanıklılığını korumasıdır. Bu nedenle Pimapen PVC Pencere Sistemleri hem ulusal hem de uluslararası standartlara uygundur.

 

Ahşap / metal çerçeveler zamanla çürüyebilir ya da paslanabilir ama PVC pencere sistemleri bükülmez çözülmez, paslanmaz. Farklı ve canlı renklerde üretildiklerinden renkleri hem canlıdır hem de ahşap pencerelerde olduğu gibi boya gereksinimi ortaya çıkarmaz. Geri dönüşümlü malzemeden üretildiğinden çevre dostudur. Uygun cam kombinasyonları, PVC profildeki odacık sayısı ve conta sistemiyle ısı ve ses yalıtımında üstün performans gösterir.


Uygulama aşamasında montajı fazla zaman almaz, kullanım sürecinde pencere bakımı ve temizliği çok kolay yapılır. Geleneksel ya da modern tasarımları, zengin renk seçenekleri, ihtiyacınıza ve ekonominize en uygun alternatifleri ile mutlaka size en uygun Pimapen PVC Pencere Sistemleri’nden birini tercih edebilirsiniz.


Detaylı bilgi için en yakın bayimize hemen ulaşın.

Hangi pencere ısı yalıtımı için daha uygun?

TS 825’e göre Pencere ısıl geçirgenlik katsayısı (Uw) 1,8 W/m²K ve daha altı olan ürünler ısı yalıtım performansı yüksek ürünler olarak kabul edilir. Pimapen ürün gamında yer alan Nirvana ve Carisma pencereleri, uygun cam seçimi ile Uw değerini 1,0 W/m²K altına düşürebilmektedir.

Pencerelerde konfor ne anlama gelir ?

Pencerelerde konfor öncelikle ısı, su ve ses yalıtım performansı yüksek olan ürünleri işaret eder. Pimapen ürün gamında yüksek yalıtım perforamansı ile Nirvana ve Carisma pencereler en çok tercih edilen modeller arasındadır.

Sürme sistem pencereler kullanışlı mıdır?

Sürme sistem pencereler özellikle geniş alanlarda panaromik manzara imkanı sunmaları, şık görünümleri ve kullanım kolaylıkları ile tercih edilmektedir. Uygun cam kombinasyonları ile üstün yalıtım performansı sunan sürme pencereler, mekanlara maksimum aydınlık sunan kullanışlı ve konforlu ürünlerdir.  Pimapen ürün gamında Infinity, Albatros, Dynamic ve  Dynamic Power serileri sürme pencere sistemi ürün gamında tüketicilere sunulmaktadır.

Pencere ömrü ne kadardır?

PVC pencerelerin ömrü ortalama 25-30 sene arasında değişmektedir. Bilinçli kullanım ve düzenli bakım sayesinde bu süre 30 seneyi aşabilmektedir.

Pencerelerde ses yalıtımının önemi nedir?

Dışarıda büyük gürültülerin olduğu ana caddelerde ki yaşam alanları için en önemli sorun gürültü kirliliğidir. Evlerinizde sakin bir bir hayat için ses yalıtımı çok büyük önem taşımaktadır. Pencerelerde ses yalıtımı konusunda dikkat edilmesi gereken üç ana başlık doğru profil, doğru cam seçimleri ve doğru montajın yapılmasıdır.

Garanti süresi ne kadar?

Pimapen garantisi, yalnızca Pimapen yetkili satış noktalarından satın alınan Pimapen ürünleri için geçerlidir. Kullanıcı hataları hariç bütün malzemeler 2 yıl ücretsiz garanti kapsamındadır.

Pencerede camın önemi nedir?

Pencerelerde alan olarak bakıldığı zaman en büyük alana sahip sistem elemanı camdır. Camlar bu kapsamda, ısı yalıtım, ses yalıtım ve güvenlik açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Cam seçiminizi yaparken bu kavramlara dikkat ederek cam seçiminizi yapmanızı öneririz.

Pencerelerde neden çift cam kullanılır?

Çift camlar, aralarında yalıtım boşluğu bulunan en az iki cam plakasının birleşmesiyle oluşturulan camlardır. Pencerelerde çift cam kullanımının amacı özellikle ısı yalıtım olmak üzere, ses yalıtım, ve güvenlik açısından önemlidir. Enerji tasarrufu ve konfor açısından kendinize uygun şekilde çift cam seçiminizi yapabilirsiniz.

Lamine cam nedir?

Lamine camlar, iki veya daha fazla cam plakasının polivinil butiral ( PVB ) yardımıyla ısı ve basınç altında birleştirilme işlemiyle yapılmaktadır.  Lamine camlar, kırılma halinde cam parçalarını yerinde tutarak, yaralanma risklerini en aza indirgemiş olur.

Temperli cam nedir, güvenli midir?

Temperli camlar,özel bir ısıl işlem uygulanmış güvenlik camlarıdır.
Normal camlar kırılma sonucu büyük parçalara ayrılıp, yaralanma riski oluşturabilmektedir. Temperli camlar ise kırıldıklarında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılmaktadır. Bu sebepten ötürü yaralanma riski en aza indirgenmiş olur. 

Pencerlerde fiyat hesabı nasıl yapılır?

Metre tül, iki boyutlu bir malzemenin sadece boyu dikkate alınarak hesaplanan bir uzunluk birimidir. Pimapen pencere ve kapı sistemlerinde de kullanılan ana PVC profillerin toplam uzunluğunun belirlenmesinde "metretül" ölçü birimi kullanılmaktadır.

PVC pencerelerin imalatında ve fiyat hesaplamasında kullanılabilecek en temel ölçme ve değerlendirme birimi metretüldür. Ancak pervaz, aksesuar, cam, mermer, işçilik ve montaj kategorileri metretül hesabına dahil değildir.

PVC Pencerelerde Metretül Tanımı Neleri Kapsıyor?

 • Ana profiller (kasa profili, kanat profili, orta kayıt profili)
 • Ana profillerin içindeki destek sacları
 • Bağlantı elemanları (vidalar, orta kayıt bağlantı takozları, çektirmeler)
 • Çıtalar
 • Contalar

Metretül kapsamı içindeki tüm malzemeler, PVC pencerenin üretim tekniği gereği kullanılmak zorundadır. Bu malzemelerin miktarı, şekli ve tüm fonksiyonları projeye uygun olarak istenen performansı sağlayacak şekilde belirlenmiştir ve PVC pencere sistemlerinin tabi tutulduğu testlerden başarı ile geçmesi ancak tüm bu özellikleri eksiksiz barındırmasıyla mümkün hale gelir. Bu bağlamda hiçbir PVC pencere üreticisi bu malzemeler ve belirlenen standartlar üzerinde performansı kötü yönde etkileyecek herhangi bir değişiklik yapamaz.

Yukarıda bahsettiğimiz kapsamlar dışında kalan fonksiyonlar ise nihai tüketicinin istekleri doğrultusun da şekillenir. Pimapen pencere fiyat hesaplaması yapılırken de tüm bu ekstra fonksiyon talepleri ayrı ayrı incelenir ve değerlendirmeye alınır. Bu noktada iyi bir PVC üreticisinin, satın alınan üründe maksimum fayda ve memnuniyet sağlanması açısından tekniğe aykırı istekler konusunda müşteriyi uyarması ve bilgilendirmesi gerekir. Böylece daha verimli ve doğru bir sistem oluşturulabilir.

Pimapen Pencere Fiyatı Hesaplarken İhtiyacınız Olan Diğer Bilgiler;

 • PVC Doğrama Fiyatı: PVC doğrama metrajı ile metretül satış fiyatı çarpılarak hesaplanır.
 • Donanım Fiyatı: PVC doğramadaki açılımın türüne göre fiyat hesaplanır.
 • Pervaz Fiyatı: Pervaz metrajı ile metretül satış fiyatı çarpılarak hesaplanır.
 • Mermer Denizlik Fiyatı: Mermer denizlik uzunluğu ile metre tül satış fiyatı çarpılarak hesaplanır.
   
Beyaz ve renkli Pimapen pencere arasında fiyat farkı ne kadardır?

Fiyatlar, profil serilerine ve renklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Beyaz ve renkli Pimapen pencere arasındaki fiyat farkı ortalama yüzde 50-60 arasındadır. Güncel fiyat listesi hakkında bilgi almak için en yakın bayimizle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İç ve dış yüzey için farklı renk seçimi yapabilir miyiz?

Binanın dış görünüşünü bozmayarak pencere dış yüzeyinde bina yapısına uygun iç yüzeyinde ise evinizin mimarisini uygun renk seçimi yapabilirsiniz.

Çocuğumun odasında pencere kol güvenliği için uygun ürün var mıdır?

Pimapen ürün yelpazesinde seçeceğiniz ürün ile beraber temperli veya lamine cam seçimi yapmanız güvenlik için önemlidir. Çocuk odalarında open-safe adında çift açılım sistemi tercih etmeniz de güvenliği arttırmaktadır.

Eşiksiz ürününüz mevcut mudur?

Infinity Kaldırmalı Sürme ürün grubumuz 20 mm eşiksiz ölçü sınıfında kullanılabilecek bir sistemdir.

Pencerenin Nem İle İlişkisi

Ahşap pencerelerde kasa-kanat arasında conta yoktur. Pencerenin yapısından dolayı fazla su buharı ihtiva eden sıcak hava dışarı çıkar, soğuk ve rutubetsiz hava içeri girer. Tek camlı ahşap pencerenin bulunduğu bir odada en soğuk yer cam yüzeyidir ve buharın ilk yoğuşacağı yer burasıdır.

Pimapen PVC pencerelerde ise kasa-kanat arasındaki kauçuk contalar ısı, hava, su, toz ve gürültü yalıtımı sağlar. Bu contalar nemin hava akışı ile dışarı atılma ihtimalini azaltır. Yoğuşma cam yüzeyinde değil, pencere-duvar birleşimi ile duvar yüzeyinde olacaktır. Bu durumu önlemek için karşılıklı iki Pimapen pencere kanadının açılarak mekanın günde en az iki kere havalandırılması yeterli olacaktır. Havalandırma işleminin kullanıcı kontrolünde ve istenilen zamanlarda yapılabilmesi Pimapen pencere sistemlerinin bir avantajıdır.

TERLEMEYİ ÖNLEMEK İÇİN

 • Mutfakta pişirmenin sebep olduğu su buharı, aspiratör ve baca yolu ile giderilmelidir.
 • Banyo ve tuvalet, kullanımdan sonra Pimapen pencere yardımı ile havalandırılmalıdır.
 • Nemin evin diğer kısımlarına yayılmasını engellemek için mutfak ve banyo kapıları kapalı tutulmalıdır.
 • Evin her odası 18-20oC olmalı ve gerekirse ısı yalıtımı ile duvarın yüzey sıcaklığı artırılmalıdır.
 • Ev içinde çamaşır kurutulmamalı, kurutulacaksa banyoda penceresi açık ve kapısı kapalı olarak yapılmalıdır.
 • Odaların aynı sıcaklıkta olmasına dikkat edilmelidir. Oda kapıları açık tutularak ısının eşit yayılması sağlanmalıdır.
 • Gaz sobası, katalitik türü ısıtıcılar aşırı su buharı oluşumuna sebep olduğundan kat kaloriferi ve kombili radyatörler tercih edilmelidir.
 • Soba ve radyatör üzerinde kesinlikle çaydanlık, çamaşır gibi eşyalar bulundurulmamalıdır.
 • Evde fazla miktarda çiçek ve akvaryum varsa havalandırma süresi artırılmalıdır.
 • Camlar ve döşemeler ıslak bezle temizlenirken, silinen yerler kuruyana kadar ev havalandırılmalıdır.
 • Evin duvarları ve tavanları yağlı boya ile boyanmamalı, plastik esaslı duvar kağıtları veya plastik boya tercih edilmelidir.

 

 

Tek Pimapen pencere açılarak (vasistas) yapılan 10 dk. havalandırma ile nemli havanın %38’i dışarı çıkar.

Karşılıklı açılan iki Pimapen pencere ile yapılan 10 dk. havalandırma ile nemli havanın hepsi dışarı gider.

 

TERLEMENİN AŞIRI GÖRÜLDÜĞÜ DURUMLARDA

Nemlenme duvarlarda ve soğuk yüzeylerde küf oluşumuna ve kara lekelere yol açıyorsa, yapı içindeki aşırı nemin giderilmesi gerekir.

Yapı elemanlarının ve iç mekanların kurutulması için:

 • Oda ısısını 22oC veya üzerine çıkarılmalı, böylece yapı elemanları ve eşyalar kurutulmalıdır.
 • Isınan eşyaların bünyesinde açığa çıkan nemin, evdeki tüm Pimapen pencere kanatlarını açarak dışarı çıkması sağlanmalıdır.

Bu iki işlem; evdeki bütün yapı elemanları ve eşyalar tam olarak kuruyuncaya kadar tekrarlanmalıdır.

Eğer günlük havalandırma yapma imkanı yoksa, yapı marketlerinde bulunan nem emiciler kullanılmalıdır.

 

Terlemenin Hava Sıcaklığıyla İlişkisi

Bir evin içindeki havanın en düşük ve en yüksek sıcaklıklarda bünyesinde tutabileceği maksimum bir su miktarı vardır.

Sıcaklık °C Max. Su gr/m3 Sıcaklık °C Max. Su gr/m3
-20 0,08 5 6,79
-10 2,14 10 9,39
-5 3,25 15 12,84
0 4,84 20 17,29

 

Havanın sıcaklığı ne kadar düşük ise, tutabileceği su buharı miktarı da o kadar azdır.

Terlemenin oluşması için nem oranı da en önemli etkenlerden biridir. Havanın içinde fazla miktarda su buharı varsa, oda içindeki sıcaklıktan daha düşük bir sıcaklıktaki yüzeye (cam gibi) rastlandığında terleme olacaktır.

Odanın nem yüzdesinin düşük tutulması, terlemenin önlenmesi için önemli bir etkendir.

Bilimsel verilere göre 18-20°C sıcaklıktaki odaların nem değerleri:

-%50 den aşağı ise : Kuru

-%50 ile %60 arası ise : NORMAL

-%60 ile %75 arası ise : Nemli

-%75’den yukarı ise : Islak olarak kabul edilmektedir.

Bina İçinde Nem Üreten Kaynaklar

Yapılarda en önemli nem üretimi, yaşama fonksiyonlarının çeşitliliğinden doğmaktadır. Yemek pişirme, çamaşır yıkama, çamaşır kurutma, döşemelerin silinmesi, camların silinmesi, su ısıtma, ütü yapma, çiçekleri sulama vs. nem üreten kaynaklardır.

Örneğin;

1 saatte üretilen nem;

 • Çamaşır yıkama: 300gram/saat
 • Çamaşır kurutma: 500gram/saat
 • Yemek pişirme: 1000gram/saat
 • Duş alma: 2600gram/saat
 • İstirahat halindeki bir insandan nefes yolu ile: 40-50gram/saat
 • Orta çalışma halindeki bir insandan nefes yolu ile: 70-80gram/saat
 • Uyuyan bir insan gecede deri ve nefes yolu ile: 1000gram/saat

Genellikle evlerde kullanılan gaz yakıtlar, yanma esnasında önemli miktarda su buharı çıkarırlar. Havadaki karbondioksit miktarı, %0,1 olduğunda insan rahatsız olmaya başlar. İnsanlar teneffüs ettiği hava hacminin %4’ünü karbondioksit haline dönüştürür. Bu durum göz önüne alındığında evin havalandırma gereksinimi ortaya çıkar.  

 

Nem ve Terleme Oluşumu, Malzemeler Üzerinde Etkisi

20. yüzyılın başlarında yapım tekniğindeki değişiklikler, insan yaşantısının farklılaşması ve endüstrinin gelişmesi yapılarda terleme zararlarını ortaya çıkarmıştır. Eski yapılarda küçük taş, tuğla, kerpiç, kireç, sıva gibi malzemeler kullanıldığından su buharının geçişlerinde akımı önleyici bir tabakaya rastlanmamaktaydı.

Günümüzde ise duvar iç yüzeyindeki terlemenin önlenmesi için modern metodlar kullanılarak duvarların ısı geçirgenlik dirençleri yükseltilmiş, duvarlar tabakalı olarak yapılmaya ve ısı yalıtım malzemeleri kullanılmaya başlanmıştır.

Fakat uygulama yanlış yapıldığında ve alınması gerekli tedbirler alınmadığında duvar yüzeylerinde kaplama, sıva ve boya kabarmaları, çatlama ve küflenme gibi terleme zararlı ortaya çıkmaktadır. Dış duvarda mozaik, seramik, cam gibi buhar geçirmeyen kaplama malzemeleri su buharının duvar içinde yoğuşmasına sebep olmaktadır. Bu durumlar gösteriyor ki günümüz yapı şartlarında odaların havalanması tek başına yeterli değildir.

Nem ve Terleme Nedir?

Günlük yaşantımıza rutubet (nem) olarak adlandırdığımız olay, havanın içinde buhar halinde bulunan sudur. Hava her sıcaklıkta belli bir miktar suyu buhar olarak yoğuşur ve terleme meydana gelir. Havanın belli sıcaklıkta tutabileceği maksimum buhar miktarına doyma noktası denir.

Fransız Balkon Nedir?

Balkon kapıları, evinizin dışarıyla bağlantılarından biridir. Fransız balkon ise; önünde maksimum 50 cm’lik bir çıkıntı ve korkuluk bulunan bir balkon türüdür. Fransız balkon camlı olup, tek veya çift kanattan oluşmaktadır. İsteğe göre Pimapen sürme kapı sistemleriyle birleştirilebilir.

Fransız balkon kapısının büyük boyda olması, güçlü bir yalıtım ve yüksek kalitede malzeme kullanımı gerektirir. Pencerede olduğu gibi, daha kullanışlı ve emniyetli olması açısından balkonda da sıklıkla Pimapen PVC kapı tercih edilmektedir. Pimapen PVC kapı sistemleri ısı, ses, toz, hava ve su yalıtımı bakımından en iyi performansı sunar. Camların kaliteli olması da bu açıdan bütünleyici bir unsurdur.

PVC balkon kapılarını seçerken binanın yapısına uygun olmasına da dikkat edilmelidir. Böylece kapılar tam olarak görevini görür. Ayrıca Pimapen PVC kapılar ekstra emniyet kilitleriyle, emniyet konusunda da yüksek donanımlıdır.

Pencerelerde Temizlik

Pencerenin İnşaat Aşamasında Korunması ve Temizliği :

Pencerelerin kirlenmesinin kaçınılmaz olduğu her türlü çalışma esnasında (örn. Sıva, boya, beton işleri vs. ) pencerenin tamamı mutlaka bir boyacı folyosu (maskeleme bandı) ile kapatılmalıdır.

Her türlü, özellikle de harç ve inşaat malzemelerinden kaynaklanan kirlenmeler kazınmadan hemen temizlenmelidir. Aksi takdirde bu maddeler profil ve cam yüzeyinin özelliğini bozarak matlaşmasına sebep olacaktır.

Pencerenin yakınında ısı kaynaklı aletlerle (kaynak makinası v.s.) çalışmayınız . Bunlar pencere çerçevesinde ve camda tamiri mümkün olmayan hasarlara sebebiyet verebilir.

Pencerelerinizin su tahliyesini sağlayan kanalları, inşaat işleriniz sona erdikten sonra elektrikli süpürgenin sivri ucu yardımı ile ardından da nemli bir bezle temizleyiniz. Su tahliye deliğinin tıkanmamış olmasına özen gösteriniz. Bunların, zaman zaman temizlenerek açık tutulması daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır . Bu işlerle birlikte profil koruma bantlarını ve camdaki üretici çıkartmalarını temizleyiniz .

Pencerenin ilk temizliği bol su ile yapılmalıdır. Aksi takdir de yapışıp kalmış olan toz ve kum tanecikleri yüzeyde çizikler oluşturabilir!

Pencere üzerindeki koruyucu bantlar; pencerenin montaj işlemi bittikten sonra sökülmelidir . Eğer binada inşaat işleri devam ediyorsa ( sıva , boya , badana v.s. ) pencere yüzeylerinin zarar görmemesi için koruyucu bantlar inşaat bitene kadar sökülmemelidir . Bantlar uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığında pencere yüzeyine kaynayacaktır . Bu durumda , sıcak hava üfleyen (saç kurutma makinası v.s.) bir ısıtıcı yaklaşık 1 dakika koruyucu bandın üzerine 10-15 cm mesafeden tutulmalı ve soğumadan çekilerek çıkartılmalıdır .

Koruma bantlarını uzun süre güneş ışınlarına maruz bırakmayınız.

Pencerelerin Periyodik Temizlenmesi:

Çevremizdeki kimyasal tesisler ( fabrikalar , rafineriler , atık su arıtma tesisleri vb . ) , kirli dereler , niteliksiz kömür kullanan konut ve kuruluşların bacalarından çıkan çeşitli gazlar , is , duman, toz , buhar vs. hava kirliliğini oluşturmaktadır.

Özellikle kış aylarında ve gittikçe artan oranda , dairelerin dış duvarlarının iç taraflarında , mobilyaların arkalarında , nemli alanlar ve küf lekeleri görülür . Daha ilerlemiş safhalarda ise hızla yayılan küf mantarları oluşur ve bir küf kokusu yayılır. Dairenizin içindeki ortam şartlarından ( sobalı veya kaloriferli olması , yemek pişirme , çamaşır-bulaşık yıkama , kurutma , banyodan yayılan su buharı , insanın kendisi , yetiştirdiğimiz çiçekler v.b. etkenlerden ) oluşan nem , soğuk mekan ve yüzeylerde birikerek özellikle ısı izolasyonu iyi olmayan dış duvarların iç taraflarında , kolon ve kirişlerde , içerdeki soğuk yüzeyli eşyalarınızda kirlenme , küflenme , benek şeklinde lekeler gibi kötü görüntüler olarak ortaya çıkar.

Yukarıda saydığımız iç ve dış olumsuz etkenler diğer etkileyici faktörlerle (güneş , oksijen , su) birleşerek pencere üzerinde kirlenmelere neden olabilmektedir. ( Bu durum her türlü pencerelerde görülebilmektedir.)

Kirlenme, pencerenizin iç yüzeyinde olabileceği gibi dış yüzeyinde de olabilir. Kirlenme sıklığı ve oranı bölgeden bölgeye, binadan binaya, mekandan mekana, odadan odaya değişebilir veya hiç olmayabilir. Çok uzun sürede olabileceği gibi çok kısa sürede de görülebilir . Bunlar tamamen dış etkenlere bağlıdır.

Pencerelerin normal temizliğinde aşındırıcı içermeyen sıvı veya krem deterjanlar kullanılmalı , temizleme işlemi beyaz yumuşak bir bezle yapılmalıdır. Pencerenin iç ve dış yüzeyi deterjanla ıslatılmış bezle camın silinmesi gibi birkaç kez sürülerek yapılmalı ve ardından bastırmadan kurulanmalıdır.

Pencerelerin dış etkenlerden alacakları zararı en aza indirgemek için , pencere iç ve dış yüzeyleri ortalama 15 günlük periyotlarla temizlenmelidir.

Temizleme işlemi ne kadar geciktirilirse pencerenin temizlenmesi o kadar zorlaşmakta ve üzerindeki olumsuz durum hava kirliliğine bağlı olarak artmaktadır.

Pencerelerin temizliğinde ;

 • Aseton,metilen klorit , tiner , gaz yağı, benzin, motorin v.b. gibi solvent türü malzemeler
 • Katı partiküller (parçacıklar) içeren toz, veya sıvı deterjanlar
 • Temizlik teli, zımpara gibi çizecek malzemeler kullanmayınız!

Temizlik sırasında metal donanımın (ispanyolet., kilitleme parçası v.s.) su ve sabun ile temasından kaçınılmalı , teması halinde ise hemen kurulanmalıdır.

Kirlenmenin yoğun olarak görüldüğü durumlarda, yüzey önce çamaşır suyu özellikleri içeren temizleyici ile silinmelidir . Beyaz temiz bir bez , çamaşır suyu ile ıslatılmalı ve kirli yüzeylerden birkaç kez geçirilerek ovulmalıdır . Kirlenme giderildiğinde pencere kurulanmalı , sonra pencerenin normal temizlik işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde yapılmalıdır .

Tüm işlemler bittikten sonra , kirlenmenin geciktirilmesi için , bir beze hafif sıvı deterjan dökülerek çok ince , ıslak bir tabaka bırakacak şekilde pencere yüzeyine tatbik edilmelidir . Bu son işlemden sonra yüzey kurulanmamalıdır .

Kaplamalı ve boyalı PİMAPEN’lerin temizliği , sadece sıvı deterjan ve nemlendirilmiş bez ile , fazla bastırmadan , yüzeydeki tozu alacak şekilde bir-iki kez silinerek yapılmalıdır.

Camların Temizlenmesi :

 • En iyi şekilde sıcak su ve temiz bir bez ile yapılır . Camlar çok kirli olduğunda suya biraz deterjan da katılabilir.
 • Dış yüzeyi özel kaplamalı çift camlar için (örn. Güneşten korunma camları) özel temizleme talimatları geçerlidir. Bu talimatlara ihtiyacınız olması durumunda bayinizden yardım isteyebilirsiniz .
 • Dikkat :Camların kullanımı esnasında aşındırıcı , kabartıcı bakım ve cila malzemelerinin kullanılması sakıncalıdır. Aynı şekilde , yüzeyde kazıma izleri oluşturacağından çizici araç ve jilet kullanılması da sakıncalıdır.
 • Sadece cam çıtaları değiştirilerek tek cam yerine çift cam takılabilir.
 • Camınızı değiştirerek havalandırma profilini doğramalarınızda kullanabilirsiniz.

HAVALANDIRMA PROFİLİ :

Tüm serilerde kullanılabilen, sürekli hava akışını sağlayan menfezlerdir. Sürgü kapak sayesinde sağa sola hareket ile açık veya kapalı konuma getirilir.

Havalandırma profili; buhar, kirli hava ve nemin yoğun olarak bulunduğu mekanlar için, özelllikle önerilir .

MEKANIN DOĞRU HAVALANDIRILMASI

Pimapen doğramalarınızda, eski tip pencerelerinizdeki gibi aralıklar yoktur . Bu nedenle de , daha önceki doğramalarınızın kasa-kanat aralarından sızan hava artık içeri giremeyecek ve dolayısıyla eviniz kendiliğinden havalanmayacaktır. Fakat PİMAPEN pencerelerinizle evinizin ihtiyacı olan havalandırmayı kendinize göre düzenleyebilir, ısı tasarrufu ve sağlıklı havalandırma olanağına kavuşabilirsiniz .

Oda içinde nefes alıp vermek, terlemek, yemek pişirmek, çamaşır yıkamak, banyo yapmak, oda içinde çamaşır kurutmak gibi birçok etkinlik sonucu evinizin nem oranı yükselmektedir. Örn. Bir kişi gecede , solunum yoluyla havaya 1 ile 1,5 litre arasında su buharı vermektedir. Bu etkenler sonucunda evinizdeki nem oranının artması, doğramalarda ve cam yüzeylerinde nem zerrecikleri ve küf oluşmasına neden olmaktadır.

Camların iç tarafının buğulanması, her zaman için yeterli havalandırma yapılmadığının bir göstergesidir!

İç odaların düzenli olarak havalandırılması, nem oranının artmasını ve buna bağlı olarak olumsuz etkileri engellemektedir.

Evinizi belirli aralıklarla havalandırınız. En iyi havalandırma şekli, havanın tamamen akım yapmasını sağlamaktır. (Havanın cereyan yapması)

En iyi metod yaklaşık 10 dk. süren karşılıklı havalandırmadır.

 • Kullanılmış nemli havanın, temiz, soğuk ancak daha az nemli olanı ile yer değiştirmesi için takriben 5 ila 10 dakika havalandırma süresi yeterli olmaktadır. Pencereler kapatıldıktan sonra temiz hava hemen oda sıcaklığı derecesinde ısınır. Daha uzun süreli havalandırmalar ise gereksiz yere iç duvarları soğutur ve enerji tekniği açısından ekonomik olmaz.
 • Odalarınızı gün içerisinde kullanıma göre 2 veya 3 kez havalandırınız.
 • Havalandırma esnasında pencere kanadını sonuna kadar açınız.
 • Havalandırma yalnız dışarının temiz havası ile yapılmalıdır ve nemli hava hiçbir zaman evin içerisinde diğer odalarda dolaştırılmamalıdır.
 • Yağmurlu havalarda da yukarıda belirtilen şekilde havalandırma yapılabilir.
 • Soğuk mevsimlerde doğru havalandırma süresini daha kolay tespit edebilirsiniz.

Kapınızı veya pencerenizi açtığınızda camınızın dış yüzeyinin hemen puslandığını görürsünüz. Bu pus tekrar kaybolduğunda kapınızı veya pencerenizi kapatabilirsiniz. Bu durumda kirli hava (nemli hava ) tamamen değişmiş olur.

Pencerelerin Bakımı

Kapı ve Pencere aksesuarları günlük kullanım sonucu normal bir aşınmaya uğramaktadır.Mevsim koşullarına göre oluşan hava değişiklikleri , yapı malzemelerinde sürekli genleşmelere neden olmaktadır. Bu da duruma göre doğramaları ve doğramanın fonksiyonlarını etkilemektedir. Bu nedenlerden dolayı , pencere aksesuarları küçük birkaç ayar ile düzeltilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Aksesuarların Yağlanması :
Her mekanik parçada olduğu gibi pencere aksesuarlarının hareketli parçalarının da, arada bir ince makina yağı veya katı yağ ( gres ) ile yağlanması , bu parçaların kolay hareket etmesini ve uzun süre işlevini sürdürmesini sağlayacaktır.

Pencere Kolunun Ayarlanması :
Sürekli kullanılmasından ve kuvvete maruz kalmasından dolayı , pencere kolunun cıvataları zamanla gevşeyebilir. Bu cıvataları sıkabilmeniz için, kol aynasının kapağını hafifçe kaldırıp 90 derece çeviriniz ve tornavida yardımıyla civataları sıkınız.

Pencere Contaları :
Pencere üzerinde bulunan sızdırmazlık elemanı siyah veya gri renkteki contaları , belirli aralıklarla arap sabunu ile silmek yumuşaklığını ve parlaklığını arttıracak , kanadın çalışmasını kolaylaştıracaktır . Ayrıca contaların işlevselliğinin sürekli olması için yuvalarından çıkıp çıkmadığının kontrol edilmesi , çıkmış ise el ile tekrar yerine oturtulması gerekir . Yuvasından çıkmış olan contaları tekrar yerine oturtmak için sivri ve keskin malzemeler kullanmayınız, aksi takdirde contalar hasar görebilir.

 

Pencere aksesuar ve donanım ayarları konusunda bayilerimizden yardım isteyiniz.

Pencere’nin Arkasındakiler

Pencere, mekânı aydınlatma, havalandırma, dış dünyanın algılanmasını sağlama, yapının estetik bütünlüğünü ve canlılığını tamamlama amacı güdülerek duvar veya yapının cephesi gibi sert yüzey üzerinde bırakılan açıklıklardır. Tarihteki ilk pencereler İyon medeniyetinde Girit Adası’nda milattan 4000 sene önce yapıldı (O. Muzaffer Tamer, Pencereler Enerji Tasarrufunun En Önemli Anahtarıdır, Mimart Yayıncılık, 2017).

 

Pencereler, bir çerçeve yardımıyla sabit duruma getirilen cam ya da benzeri saydam/yarı saydam materyallerle örtülüdür. İçeri ya da dışarı doğru açılabilen her bir bölmesine kanat adı verilir. Pencerelerden, kapalı tutulduğu takdirde sıcak / soğuk hava akışını ve sesi / gürültüyü önlemesi amacıyla yararlanılır.

 

Tasarım aşamasındayken iyi tasarlanmış bir yapı, hem kullanıcıların bugünkü ihtiyaçlarına cevap verirken hem de gelecekte doğabilecek sorunları daha oluşmadan çözmeyi sağlar. İşte bu noktada her çağda pencereler yapı mimarisinin en önemli parçalarından biri olmuştur.

 

Çağımızda pencere seçimi yapılırken estetik tercihler kadar pencerelerin enerji tasarrufuna olan katkısı, ses yalıtımının iyi yapılıp yapılmadığı, ürünün güvenilir ve konforlu bir kullanım sunup sunmadığı ve güvenlik gibi önemli faktörler dikkate alınmaktadır.

 

Pencere tercihimizi yaparken arka planda ele almamız gereken temel konu başlıkları şöyledir:

 

 • Pencerenin yapı ile estetik bütünlük sağlaması
 • İç mekanın temel aydınlatma ve hava akışı ihtiyaçlarını doğru sağlaması
 • Yüksek Isı yalıtım performansına sahip olması
 • Ses yalıtımı sağlaması
 • Konforlu kullanım
 • Uzun ömürlü ve güvenilir olması
 • Bakım kolaylığı

 

Pimapen pencere çeşitleri ve tüm teknik özellikleri web sitemizin pencere sistemleri sayfasından ulaşabilir ve ihtiyacınıza en uygun olanını seçebilirsiniz.

 

Fiyat bilgisi ve ürün temini için en yakın bayimizle hemen iletişime geçin.